Arvioitu kesto

1 h 30 min.

Järjestäjä

Taideyliopiston Sibelius-Akatemia

Sibelius-Akatemian vuoden alumni, säveltäjä Jimmy Lopez saapuu Siba Talksin vieraaksi

Uusi Siba Talks -keskustelusarja nostaa lavalle merkittäviä sibelius-akatemialaisia sekä inspiroivia taiteilijoita suomalaiselta ja kansainväliseltä musiikkikentältä. He keskustelevat elämästään, urastaan ja jakavat heille tärkeää musiikkia. Haastattelijana toimii Keval Shah, Sibelius-Akatemian lehtori, pianisti ja juontaja. Myös yleisö pääsee esittämään kysymyksiä. Haastattelukielenä on englanti.

Esiintyjät

Jimmy Lopez

Sibelius-Akatemian Vuoden alumni on perulaissyntyinen Jimmy López. López on sukupolvensa kiinnostavimpia säveltäjiä. Hän aloitti ilman muodollista klassisen musiikin koulutusta, mutta innostui Bachin musiikista 12-vuotiaana ja opiskeli säveltämistä itsekseen. López valmistui Sibelius-Akatemiasta musiikin maisteriksi vuonna 2007. Samana vuonna tapahtui myös hänen kansainvälinen läpimurtonsa. Lópezin teoksia ovat esittäneet muun muassa Chicago Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw, Orchestre de Paris ja Philadelphia Orchestra.

Keval Shah

Useita kansainvälisiä kilpailuja voittanut Brittiläis-intialainen pianisti Keval Shah (s. 1993) on esiintynyt monissa Euroopan merkittävimmissä konserttitaloissa ja festivaaleilla sekä levyttänyt muun muassa Deutsche Grammophonille.

Älyllisestä ja luovasta taiteellisesta näkemyksestään arvostettu Shah on edelläkävijä konserttien suunnittelijana ja kuratoijana. Hän tilaa säännöllisesti nykymusiikkia ja luo taiteellisia projekteja, jotka yhdistävät eri genrejä, kulttuureja ja filosofioita. Hänen työskentelyään ohjaa kiinnostus kulttuurienvälisiin ja monikulttuurisiin prosesseihin sekä niistä löytyviin taiteellisiin ja yhteiskunnallisiin mahdollisuuksiin.

Sibelius-Akatemian työnsä ohella Keval toimii säännöllisesti BBC:n juontajana, viimeisimpänä dokumentissa Kaija Saariahon viimeisistä projekteista.

Lisätiedot: Janne Ikäheimo, janne.ikaheimo@uniarts.fi

Muutokset ovat mahdollisia.

Sibafest

Sibelius-Akatemian avoimien ovien tapahtuma Sibafest juhlii 20-vuotista taivaltaan Musiikkitalossa lauantaina 24.1.2026. Festivaalilla pääset seuraamaan muun muassa Così fan tutte -oopperan harjoituksia, kokeilemaan urkuja, heittäytymään ääni-improvisaatioon ja kuuntelemaan taiteilijahaastatteluita. Kaikkiin päivän tapahtumiin on vapaa pääsy.

Tutustu Sibafestin ohjelmaan