Arvioitu kesto

7 h, sis. väliajan

Järjestäjä

Taideyliopiston Sibelius-Akatemia

Isänpäivän urkumaraton esittelee viisi Sibelius-Akatemian lahjakasta urkuopiskelijaa.

Yhdellä lipulla voit kuunnella yhden tai vaikka kaikki kuusi konserttia. Esitysten välillä on 15 minuutin tauot, joiden aikana saliin voi tulla sisään tai poistua.

Aikataulu

  • 10.00 Viljo Harju
  • 11.10 Eino Susitaival
  • 12.20 Joonas Minkkinen
  • 13.30 Eerik Ohtamaa
  • 14.40 Pekka Piironen

Esiintyjät

Viljo Harju

Seinäjoelta kotoisin oleva urkuri Viljo Harju (s. 2004) opiskelee Sibelius-Akatemiassa kirkkomusiikin osastolla urkujensoittoa opettajanaan Markku Hietaharju. Häntä ovat myös opettaneet Ville Urponen sekä Maria Väinölä. Lisäksi Viljo on täydentänyt opintojaan urkuprofessorien Bernard Foccroullen, Hans Fagiuksen ja Ralph Gustafssonin mestarikursseilla.

Urkujensoitossa Viljoa inspiroi eniten kauniit sointivärit ja improvisointi. Viljo on esiintynyt mm. Helsingin urkukesän konserteissa, Turun taiteiden yö -festivaalilla, Korsholman musiikkijuhlilla sekä Seinäjoen kaupunginorkesterin solistina. Hän esiintyy myös säännöllisesti kotiseutunsa Etelä-Pohjanmaan eri kirkoissa sekä solistina, että kamarimuusikkona.

Ohjelma

  • Johann Sebastian Bach
  • Dietrich Buxtehude
  • César Franck
  • Marcel Dupré

Konsertti on Harjun opintoihin liittyvä tasosuoritus.

Eino Susitaival

Eino Susitaival (s. 2005) on opiskellut urkujensoittoa Sibelius-Akatemian solistisessa koulutusohjelmassa Ville Urposen ja Markku Hietaharjun johdolla syksystä 2024 alkaen. Tätä ennen hän opiskeli urkujensoittoa Kuopion konservatoriossa opettajanaan Irina Ala-Opas. Sivuaineenaan Susitaival opiskelee cembalonsoittoa Elina Mustosen luokalla.

Eino Susitaival esiintyy urkusolistina aktiivisesti eri puolilla Suomea ja onkin esiintynyt muun muassa Mäntän musiikkijuhlilla (2024, 2025), sekä Savonlinnan talvibarokkipäivillä (2024-2026). Susitaival tekee tasaisin väliajoin yhteistyötä eri kuorojen ja soitinyhtyeiden kanssa urkurina ja continuo-soittajana. Hän on myös kantaesittänyt useita teoksia.

Susitaipaleen erikoisalaa on urkuimprovisaatio, jota hän opiskelee Mikko Korhosen johdolla. Osaamistaan syventääkseen hän on osallistunut mm. Sietze de Vriesin ja Olli Saaren mestarikursseille.

Ohjelma

  • Dietrich Buxtehude
  • Johann Sebastian Bach
  • John Granlund
  • Thierry Escaich

Konsertti on Susitaipaleen opintoihin liittyvä tasosuoritus.

Joonas Minkkinen

Joonas Minkkinen on helsinkiläinen urkuri ja pianisti, joka viimeistelee opintojaan kirkkomusiikin osastolla Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa opettajanaan urkujensoitossa Peter Peitsalo. Sibelius-Akatemiassa häntä on opettanut myös Ville Urponen. Hän on osallistunut muun muassa Ulrich Waltherin, Ralph Gustafssonin ja Nathan Lauben mestarikursseille. Minkkinen on toiminut harjoituspianistina ja säestäjänä useiden kuorojen harjoituksissa ja konserteissa sekä esimerkiksi Opera Boxin tuottaman Philip Glassin oopperan Akhnaten harjoituspianistina.

Joonas Minkkinen on työskennellyt opintojensa ohessa esimerkiksi vs. kanttorina Helsingin tuomiokirkkoseurakunnassa ja toimii Suomen laulun varajohtajana. Hän on lisäksi Johann Sebastian Bachin kantaattien esittämiseen erikoistuneen kollektiivin Bach Collegium Helsingin perustajajäsen, ja esiintyy säännöllisesti Philia Ensemblen ja lauluyhtye Munx Gregorianan kanssa.

Ohjelma

  • Johann Sebastian Bach
  • Helmut Bornefeld
  • Nicolas de Grigny

Konsertti on Minkkisen opintoihin liittyvä tasosuoritus.

Eerik Ohtamaa

Eerik Ohtamaa (s. 2001) on suomalainen urkutaiteilija. Sibelius-akatemiassa hänen opettajinaan ovat olleet Ville Urponen, Markku Hietaharju ja Susanne Kujala. Hän on myös opiskellut professori Martin Schmedingin johdolla Hochschule für Musik und Theater “Felix Mendelssohn Bartholdy” -musiikkiyliopistossa Leipzigissä. Lisäksi hän on osallistunut useille mestarikursseille, mm. Bernard Foccroulle, Nathan Laube, Olivier Latry, Daniel Moult, Pieter van Dijk ja Ulrich Walther.

Ensimmäisen soolokonserttinsa Ohtamaa piti Kiimingissä vuonna 2016, vain 15-vuotiaana. Hän on ollut mukana useilla merkittävillä suomalaisilla musiikkifestivaaleilla, kuten Mikkelin musiikkijuhlilla, Lahden Urkuviikoilla, Turun Urkujuhlilla ja Mäntän Musiikkijuhlilla. Lisäksi hän esiintyi Helsingin Musiikkitalon uusien Rieger-urkujen avajaisviikolla, ja toimi siellä myöhemmin solistina Francis Poulencin urkukonsertossa.

Ohjelma

  • Claude Debussy
  • Julius Reubke
  • Enjott Schneider

Konsertti on Ohtamaan opintoihin liittyvä tasosuoritus.

Pekka Piironen

Pekka Piironen valmistui ensimmäisen kerran musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemiasta vuonna 1995 pääaineenaan piano. Kirkkomusiikin koulutusohjelmasta hän valmistui maisteriksi vuonna 2021 urkujensoiton opettajanaan Jan Lehtola. Opiskelun Sibelius-Akatemian DocMus -yksikössä Piironen aloitti vuonna 2022 samoin kuin työt vakituisessa kanttorin virassa Kontiolahden seurakunnassa.

Ohjelma

  • Marcel Dupré
  • Jean-Jaques Grunenwald 

Konsertti on Piirosen opintoihin liittyvä jatkotutkintokonsertti.

Muutokset ovat mahdollisia.

Lisätiedot: Janne Ikäheimo, janne.ikaheimo@uniarts.fi