Arvioitu kesto

1 h, sis. väliajan

Järjestäjä

Musiikkitalo & Suomalainen barokkiorkesteri

Rakkaudesta pohjoismaiseen pelimannimusiikkiin! Leija Lautamaja ja Saana Kujala tarjoilevat kansanmusiikkia Aria Borealis -barokkilaulukilpailun etkoilla.

Saana Kujala ja Leija Lautamaja ovat pitkän linjan pelimanneja, joiden yhteissoiton ydin löytyi aikanaan tanssisoitosta ja rakkaudesta pohjoismaisten tanssilajien erityispiirteisiin. He tulkitsevat suosikkipelimannisävelmiään Suomesta ja muualta Pohjoismaista diatonisella kolmirivisellä haitarilla ja avainviululla.

Leija Lautamaja, 3-rivinen diatoninen haitari
Saana Kujala, avainviulu

Musiikkitalon terassilla virittäydytään barokin tunnelmiin pitkin kesää. Lokakuussa järjestettävän Aria Borealis -laulukilpailun ympärillä porisee ja pulppuilee jo touko-heinäkuussa! Boreallas-niminen ennakko- ja oheistapahtumasarja tarjoaa monenlaista ilmaista koettavaa.

Musiikkitalon kesäterassilla kuullaan maksuttomia konsertteja viikoittain koko kesän ajan torstaista lauantaihin 29.5.–1.8. klo 17. Katso koko kesän ohjelma osoitteessa musiikkitalo.fi/kesakonsertit.

Sateen sattuessa konsertti pidetään sisätiloissa Musiikkitalon Päälämpiössä.