Arvioitu kesto

2 h 30 min., sis. väliajan

Järjestäjä

Liljak Oy

Joulun rakastetuimmat laulut huippuartistien tulkitsemina. Lavalla Maria Lund, Tomi Metsäketo ja Teemu Roivainen sekä Jukka Nykäsen 9-henkinen orkesteri.

Jo perinteeksi muodostunut joulukonsertti kutsuu jälleen yleisön tunnelmoimaan tuttujen sävelten äärelle.

Tänä vuonna Maria Lund, Tomi Metsäketo ja Teemu Roivainen nousevat lavalle yhdessä Jukka Nykäsen johtaman 9-henkisen huippuorkesterin kanssa tuomaan yleisölle joulun odotetuimmat sävelet.

Luvassa on unohtumaton konsertti-ilta, jossa esiintyjät vakuuttavat ammattitaidollaan vaativankin kuulijan. Maria, Tomi ja Teemu tulkitsevat taidolla ja tyylikkäästi niin perinteiset kuin uudemmatkin joululaulut. 

Ohjelmistoon kuuluu lauluja, jotka kuuluvat jouluun: muun muassa Sylvian joululaulu, Oi jouluyö, Jouluyö, juhlayö, Tulkoon joulu ja Sydämeeni joulun teen, sekä iloisempia ja rytmikkäämpiä joulusäveliä, jotka tuovat juhlatunnelman. Kynttilöiden lempeä valo, näyttävä lavastus, kauniit kuuset ja huolella rakennettu valomaailma luovat konserttisaliin aitoa joulun taikaa. 

Lainauksia yleisön palautteista:
”Kaunis kokonaisuus ja artistit loistavia.”
”Monien joulukonserttien joukosta tämä on aina varma valinta.”
”Lipun hinta unohtuu nopeasti, mutta konsertti jää mieleen pitkäksi aikaa.”

Tule pysähtymään hetkeksi joulun kiireen keskellä ja kokemaan konsertti, josta moni aloittaa oman joulunsa. Lämpimästi tervetuloa!