Beräknad längd
1 h
Arrangör
Radion sinfoniaorkesteri
Kyeong Ham, konstnärlig planering och oboe
Yuki Koyama, flöjt
Fàtima Boix Cantó, klarinett
Arvid Larsson, fagott
Richard Rodney Bennett: Travel Notes 2 för träblåskvartett
Boris Blacher: Divertimento för fyra träblåsare
Heitor Villa-Lobos: Bachianas brasileiras nr 6
Jean Françaix : Divertissement
Jean Michel Damase: Fantômes
Träblåskvartetterna har utan orsak kommit att överskuggas av träblåskvintetterna..En hel del repertoar har komponerats just för den besättningen, men de framförs mera sällan på konserter. RSO:s solooboist Kyeong Ham har på basis av sitt forskningsarbete för programmet vid denna konsert valt träblåskvartetter av bl.a. Boris Blacher och Jean-Michel Damase. Kyeong lovar att varje medlem i kvartetten vid framförandet ger 100 % av sig själv, vilket givit konserten sitt namn på spanska “quatrocientos” eller 400.
Biljetter till evenemang i Musikhuset kan du köpa på Musikhusets webbsidor, vid kundtjänsten i Musikhuset och via vår telefontjänst.
Du kan reservera gruppbiljetter till konserter från Musikhusets gruppförsäljning, ryhmat@musiikkitalo.fi eller tfn 0600 411 101 (vardagar kl. 9–15). Minimistorleken för en grupp är från 10 to 20 personer.
Skulle det smaka med ett glas mousserande, en varm dryck eller en munsbit under pausen? Om du förhandsbeställer sparar du tid och besvär så att du kan njuta i lugn och ro under pausen.
Vårt läge kunde inte vara mer centralt: nästan alla kollektiva färdmedel har sina rutter precis vid oss. Vid alla ingångar finns cykelparkering året runt. Från den närmaste Aimo Park Finlandia-parkeringshallen kommer du torrskodd direkt till vår entréhall med hiss.
Musikhuset är helt tillgängligt: vi har inga trösklar. Våra skyltar och trappräcken är försedda med taktila markeringar, golven med ledstråk. Hörslingorna fungerar och ledarhundar är välkomna.
Konsertsalen
Platsmarkeringen på biljetten visar rutten till din plats. Dörrnumret anger vilken dörr du ska välja, läktarna anges med bokstäver. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår personal hjälper dig till rätt läktare.
Camerata, Sonore och Black Box
Radnumret hjälper dig att hitta din numrerade plats. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår dörrpersonal hjälper dig till din plats.
Onumrerad läktare
Du kan fritt välja plats.
Planritningar
Du kan titta på salkartorna och våningskartor i förväg.
Garderoben
Ytterkläder och stora väskor ska lämnas i garderoben. Garderob kostnadsfritt.
Om du försenar dig
Försenade släpps oftast in under följande applåder eller senast vid pausen.
Fotografering
Själva konserten får i regel inte fotograferas, men före konserten, under applåderna och efter konserten är fotografering tillåten. Konsertarrangören kan ha egna, noggrannare regler.
Klädsel
Vi har ingen klädkod, du är välkommen precis som du är. Undvik dock starka parfymer och andra kemikalier så att också astmatiker och andra överkänsliga kan njuta av konserten.