Beräknad längd

2 h, inkl. paus

Arrangör

Helsingin kaupunginorkesteri

Gabriela Ortiz musik kombinerar ett modernt orkestertänkande med Mexikos urbana rytmer och folkmusikaliska traditioner.

Olari Elts, dirigent
David Kadouch, piano

Gabriela Ortiz: Clara (ffg i Finland)
Clara Wieck Schumann: Pianokonsert
Dmitrij Sjostakovitj: Symfoni nr 4

Gabriela Ortiz är en av sin generations mest betydande latinamerikanska tonsättare. Hennes musik kombinerar ett modernt orkestertänkande med Mexikos urbana rytmer och folkmusik. Man hör ofta intryck från latinamerikanska danser och populärmusik. Verken stöder sig samtidigt på modern orkesterbehandling, rika klangfärger och breda dramaturgiska bågar.

Clara Wieck, tonsättare Robert Schumanns maka, var redan vid 18 år en av Europas ledande pianovirtuoser. 14 år gammal uruppförde hon sin egna pianokonsert med en orkester som dirigerades av Felix Mendelssohn. För den franska pianisten David Kadouch är det en hjärtesak att få spela musik av Clara Wieck Schumann.

11.12.1936 fanns en notis i en tidning i Leningrad: tonsättare Dmitrij Sjostakovitj vädjar till orkestern att den skall avstå från att ge ett offentligt framförande av hans fjärde symfoni. Självcensur var nödvändig om man ville överleva i Sovjetunionen. Sjostakovitjs fjärde symfoni uruppfördes först 25 år senare.