
Beräknad längd
2 h, inkl. paus
Arrangör
Helsingin juhlaviikot
Den lettiske violinisten och dirigentlegendaren Gidon Kremer tar sin kammarensemble Kremerata Baltica till Helsingfors festspel för första gången.
Ensemblen ger två konserter i Musikhuset, varav den första gästas av pianisten och tonsättaren Olli Mustonen. Programmet innehåller verk av Mustonen, Bach, Weinberg och Mozart.
Grundad 1997, är Kremerata Baltica en av vår tids mest internationellt ansedda kammarorkestrar. Bestående av unga musiker från Baltikum, har orkestern turnerat på över 1 000 scener världen över och byggt upp en hängiven publik bland både samtida musikälskare och klassisk publik. Ensemblen har gjort flera inspelningar som blivit moderna klassiker på de prestigefyllda skivbolagen ECM och Nonesuch och belönades med en Grammy 2022. Framför allt har Kremerata Baltica på ett unikt sätt lyft fram lettisk, litauisk och estnisk kultur på den internationella scenen.
I sin första konsert på festspelen framför orkestern pianokonserter av J.S. Bach och W.A. Mozart med den internationellt hyllade pianisten Olli Mustonen som solist. Programmet inkluderar också kultkompositören Mieczysław Weinbergs Koncertino för violin och stråkar. Konserten avslutas med Mustonens Stråkkvartett nr. 1, arrangerad för stråkorkester.
Kremerata Baltica
Gidon Kremer, violin
Olli Mustonen, piano
Program:
J.S. Bach: Pianokonsert d-moll, BWV 1052
Mieczysław Weinberg: Koncertino för violin och stråkar, op. 42
W.A. Mozart: Pianokonsert nr. 22 Ess-dur, KV 482
Olli Mustonen: Stråkkvartett nr. 1, version för stråkorkester
Biljetter till evenemang i Musikhuset kan du köpa på Musikhusets webbsidor, vid kundtjänsten i Musikhuset och via vår telefontjänst.
Du kan reservera gruppbiljetter till konserter från Musikhusets gruppförsäljning, ryhmat@musiikkitalo.fi eller tfn 0600 411 101 (vardagar kl. 9–15). Minimistorleken för en grupp är från 10 to 20 personer.
Skulle det smaka med ett glas mousserande, en varm dryck eller en munsbit under pausen? Om du förhandsbeställer sparar du tid och besvär så att du kan njuta i lugn och ro under pausen.
Vårt läge kunde inte vara mer centralt: nästan alla kollektiva färdmedel har sina rutter precis vid oss. Vid alla ingångar finns cykelparkering året runt. Från den närmaste Aimo Park Finlandia-parkeringshallen kommer du torrskodd direkt till vår entréhall med hiss.
Musikhuset är helt tillgängligt: vi har inga trösklar. Våra skyltar och trappräcken är försedda med taktila markeringar, golven med ledstråk. Hörslingorna fungerar och ledarhundar är välkomna.
Konsertsalen
Platsmarkeringen på biljetten visar rutten till din plats. Dörrnumret anger vilken dörr du ska välja, läktarna anges med bokstäver. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår personal hjälper dig till rätt läktare.
Camerata, Sonore och Black Box
Radnumret hjälper dig att hitta din numrerade plats. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår dörrpersonal hjälper dig till din plats.
Onumrerad läktare
Du kan fritt välja plats.
Planritningar
Du kan titta på salkartorna i förväg.
Garderoben
Ytterkläder och stora väskor ska lämnas i garderoben. Garderob kostnadsfritt.
Om du försenar dig
Försenade släpps oftast in under följande applåder eller senast vid pausen.
Fotografering
Själva konserten får i regel inte fotograferas, men före konserten, under applåderna och efter konserten är fotografering tillåten. Konsertarrangören kan ha egna, noggrannare regler.
Klädsel
Vi har ingen klädkod, du är välkommen precis som du är. Undvik dock starka parfymer och andra kemikalier så att också astmatiker och andra överkänsliga kan njuta av konserten.