
Beräknad längd
1 h 30 min., ingen paus
Arrangör
Helsingin kaupunginorkesteri
Klassiska orkesterverk får sprakande tolkningar i den nya konsertproduktionen Re:Sonata
Helsingfors stadsorkester
Ross Jamie Collins, dirigent
Emma Kajander, sopran
Petri ”Lowland” Alanko, arrangemang, keyboard
Pessi Levanto, arrangemang, orkestrering, keyboard
Classical Trancelations -arbetsgruppen
Re:Sonata är ett samarbete mellan Helsingfors stadsorkester och Classical Trancelations -arbetsgruppen. Det ambitiösa målet är att ge en konserthelhet i vilken några av orkestermusikens mest kända melodier uppdateras med hjälp av nya tolkningar.
Upp på estraden tillsammans med orkestern kliver Petri ”Lowland” Alanko och Pessi Levanto vilkas visionära arrangemang och live-elektroniska lösningar ruskar om verk av bland annat Bach, Sibelius, Beethoven och Ravel.
”Ända sedan jag var en liten pojke har jag levt och andats dessa verk och då jag fick en chans att hylla de forna tidernas mästare… såklart måste jag säga ’ja’. Förberedelsearbetet utgjorde en enda lång serie av tsunamin av kalla kårar. Då jag väl kommit igång ville jag inte ens sova”, berättar Petri ”Lowland” Alanko.
Helsingfors stadsorkester och Classical Trancelations -arbetsgruppen har idkat samarbete i redan tio års tid. Classical Trancelations in Concert hördes för första gången på Helsingfors festspel år 2016. Sedan dess har konserterna blivit fenomen som dragit till sig tusentals lyssnare på bl.a. Helsingforsarenan (nuv. Veikkaus Arena) och i Musikhuset i Helsingfors. Konserternas webb- och TV-sändningar har nått miljoner människor jorden runt.
Biljetter 29,5-75,5 € är till salu i Musikhusets biljettkassa och på Helsingfors stadsorkesters webbsajt. Biljettförsäljningen till konserten inleds onsdag 30.9. kl 13.00.
Biljetter till evenemang i Musikhuset kan du köpa på Musikhusets webbsidor, vid kundtjänsten i Musikhuset och via vår telefontjänst.
Du kan reservera gruppbiljetter till konserter från Musikhusets gruppförsäljning, ryhmat@musiikkitalo.fi eller tfn 0600 411 101 (vardagar kl. 9–15). Minimistorleken för en grupp är från 10 to 20 personer.
Skulle det smaka med ett glas mousserande, en varm dryck eller en munsbit under pausen? Om du förhandsbeställer sparar du tid och besvär så att du kan njuta i lugn och ro under pausen. Pausservering finns inte vid alla konserter.
Vårt läge kunde inte vara mer centralt: nästan alla kollektiva färdmedel har sina rutter precis vid oss. Vid alla ingångar finns cykelparkering året runt. Från den närmaste Aimo Park Finlandia-parkeringshallen kommer du torrskodd direkt till vår entréhall med hiss.
Musikhuset är helt tillgängligt: vi har inga trösklar. Våra skyltar och trappräcken är försedda med taktila markeringar, golven med ledstråk. Hörslingorna fungerar och ledarhundar är välkomna.
Konsertsalen
När du köper en konsertbiljett i Musikhusets biljettbutik kan du se utsikten från din sittplats i en 360-gradersvy.
Så här använder du 360-gradersvyn: Välj önskad sittplats på salongskartan och därefter biljettyp.
På mobilen öppnas 360-bilden när du trycker på vinkelmarkeringen högst upp på den nedre panelen. När du trycker på den öppnade bilden igen visas den i helskärmsläge, och du kan rotera bilden.
På dator finns rubriken ”Min plats” i biljettbutikens övre högra hörn. Under rubriken visas ett fotografi av Konsertsalen. Genom att klicka på bilden öppnas vyn från den valda platsen. Du kan rotera bilden med musen för att få en bredare uppfattning om utsikten från platsen.
Platsmarkeringen på biljetten visar rutten till din plats. Dörrnumret anger vilken dörr du ska välja, läktarna anges med bokstäver. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår personal hjälper dig till rätt läktare.
Camerata, Sonore och Black Box
Radnumret hjälper dig att hitta din numrerade plats. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår dörrpersonal hjälper dig till din plats.
Onumrerad läktare
Du kan fritt välja plats.
Planritningar
Du kan titta på salkartorna och våningskartor i förväg.
Garderoben
Ytterkläder och stora väskor ska lämnas i garderoben. Garderob kostnadsfritt.
Om du försenar dig
Försenade släpps oftast in under följande applåder eller senast vid pausen.
Fotografering
Själva konserten får i regel inte fotograferas, men före konserten, under applåderna och efter konserten är fotografering tillåten. Konsertarrangören kan ha egna, noggrannare regler.
Klädsel
Vi har ingen klädkod, du är välkommen precis som du är. Undvik dock starka parfymer och andra kemikalier så att också astmatiker och andra överkänsliga kan njuta av konserten.
















