Beräknad längd

1 h 30 min., inkl. paus

Arrangör

Petri Kumela

Petri Kumela fortsätter sin serie av populära gitarrkonserter i Musikhuset: Bach, fransk barock och ett uruppförande av Lauri Supponen.

Petri Kumela, som utnämnts till Finlands mest intressanta gitarrist, fortsätter sin populära serie av solokonserter för gitarr i Musikhuset. Programmet är än en gång långt ifrån det konventionella

Under konserten lanseras även Kumelas nya skiva ”Tempered Guitar” (Alba Records), som innehåller musik av Jacquet de La Guerre, Bach, Tiensuu och Hilli på mikrotonal gitarr.

Konsertens första hälft ägnas åt barockmusik, ur två mycket olika perspektiv.
Kumela har arrangerat den franska tidiga barockkompositören Élisabeth Jacquet de La Guerres (1665-1729) första klaverssvit för gitarr. Efter detta relativt okända och flersatsiga verk hörs ett av senbarockens mest kända ensatsiga mästerverk, Johann Sebastian Bachs (1685-1750) Chaconne, BWV 1004, som ursprungligen komponerades för violin men i nästan hundra år även tillhört den klassiska gitarrens standardrepertoar.

Konsertens andra hälft fylls av ett splitternytt storverk, uruppförandet av ett kommande signaturverk: tonsättaren Lauri Supponens (f. 1988) Millefleurz för gitarr, elektronik, video och soffa. Supponen är en av våra mest originella och sympatiska tonsättare. Så här beskriver han själv sitt verk:

Millefleurz, inspirerat av medeltida tusenskönemönster, är en surrealistisk parad för gitarrens sex strängar, en sliten soffa, djur av inkonsekvent storlek och alla de blommor som får blomma.

Kumela spelar alla verk på en mikrotonal klassisk gitarr, som möjliggör historiska och andra icke-liktempererade stämningssystem.

Program

Élisabeth Jacquet de La Guerre (1665-1729): Suite I en ré mineur

Prélude
Allemande
Courante 1
Courante 2
Sarabande
Gigue
Cannaris
Chaconne L’Inconstante
Menuet

Johann Sebastian Bach (1685-1750): Ciaccona, BWV 1004

-paus-

Lauri Supponen (*1988): Millefleurz – a textile sample book for microtonal guitar and electronics

Petri Kumela, gitarr

www.petrikumela.com