Lördagen den 8 oktober 2022 klockan 19.00 firas Damkören KYNs 40-årsjubileum i Musikhuset i form av en galakonsert. KYN har brutit musikaliska gränser och berikat kvinnokörsrepertoaren genom att regelbundet beställa nya verk och förnya kvinnokören som ett instrument.
I sin galakonsert för KYN sina lyssnare till banbrytande kompositioner. Jukka Linkolas uppiggande verk ‘Outo kantele’ kombinerar nyanser från etnisk musik och jazz. I Johanna Juholas serie ‘Keinuva tyttö’ sjunger kören tillsammans med ett dragspel. I Mikko Hassinens intensiva musik blandas kören in som en del av en jazztrio. Genom Anna-Mari Kähäräs kompositioner berättar KYN starka historier. Jukka Linkolas ‘Loitsut’ förtjusar publiken genom en kombination av sång och rörelse.
Anders Edenroths tredelade beställningsverk har också premiär under kvällen.
KYN har haft äran att samarbeta med Finlands ledande musiker. Pianisten Kirmo Lintinen, dragspelaren Johanna Juhola, vibrafonisten Panu Savolainen, saxofonisten Manuel Dunkel, bassisten Ville Herrala, trummisen Mikko Hassinen samt vänkören Kauppakorkeakoulun Ylioppilaskunnan Laulajat kommer att ta scenen tillsammans med KYN.
Välkommen till festen!
fr.o.m. 28 € 28 € /
Kaffe eller avec?
Naiskuoro KYN
Webbsidafr.o.m. 28 €
BiljetterKaffe eller avec?
Beställ serveringPublikens, musikernas och personalens hälsa och trygghet är av största vikt för oss. Vi har satsat stort på specialarrangemang som gör konsertupplevelsen så trygg och bekymmerslös som möjligt trots coronaepidemin.
Skulle det smaka med ett glas mousserande, en varm dryck eller en munsbit under pausen? Om du förhandsbeställer sparar du tid och besvär så att du kan njuta i lugn och ro under pausen.
Vårt läge kunde inte vara mer centralt: nästan alla kollektiva färdmedel har sina rutter
precis vid oss. Vid alla ingångar finns cykelparkering året runt. Från den närmaste
Aimo Park Finlandia-parkeringshallen kommer du torrskodd direkt till vår entréhall med hiss.
Garderoben
Ytterkläder och stora väskor ska lämnas i garderoben. Garderobsavgift: 2 €. Garderoberna har några betalterminaler om du inte har kontanter på dig. Garderoben kan du betala antingen på förhand i samband med biljettköpet.
Om du försenar dig
Försenade släpps oftast in under följande applåder eller senast vid pausen.
Fotografering
Själva konserten får i regel inte fotograferas, men före konserten, under applåderna och efter konserten är fotografering tillåten. Konsertarrangören kan ha egna, noggrannare regler.
Klädsel
Vi har ingen klädkod, du är välkommen precis som du är. Undvik dock starka parfymer och andra kemikalier så att också astmatiker och andra överkänsliga kan njuta av konserten.
Musikhuset är helt tillgängligt: vi har inga trösklar. Våra skyltar och trappräcken är försedda med taktila markeringar, golven med ledstråk. Hörslingorna fungerar och ledarhundar är välkomna.
Konsertsalen
Platsmarkeringen på biljetten visar rutten till din plats. Dörrnumret anger vilken dörr du ska välja, läktarna anges med bokstäver. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår personal hjälper dig till rätt läktare.
Camerata, Sonore och Black Box
Radnumret hjälper dig att hitta din numrerade plats. Rullstolsplatserna finns på samma plan som ingångarna. Oroa dig inte om salen är obekant: vår dörrpersonal hjälper dig till din plats.
Onumrerad läktare
Du kan fritt välja plats.